Hos oss hittar ni goda, lättare rätter som passar bra både till lunch och middag och i menyn finns också veganska alternativ. Vi serverar rätterna hela dagen och det går utmärkt att köpa med sig maten om det passar bättre. Vi har också klassiska godbitar, bullar, cheesecakes och olika sorters bakelser där utbudet varierar under veckan.
Att ge bort ett presentkort är aldrig fel -perfekt till den som älskar att fika på stan! Köp här via hemsidan online eller kom in till oss!
Vi strävar efter att hålla det utbud som beskrivs här men ibland så ändras våra förutsättningar så vi reserverar oss för förändringar och att vissa saker kan vara slut.
Vi har frukostpåsar! Två färdiga varianter men ni kan såklart lägga till fler mackor och juice mm om ni vill det! Beställ kvällen innan och gärna tidigare om ni behöver ett större antal. Beställ via onlinemenyn eller ring 0660-14084 och priserna gäller när du köper med dig. Hämtas hos oss, vi öppnar kl 10. Om ni behöver dem tidigare så prata med oss så löser vi det!
Vill du byta Yoggi mot Mellis* så går det bra, notera när du beställer via onlinemenyn vilken du väljer!
Vi skickar med servett, sked och en liten chokladbit i varje påse.
*Vår egen goda Mellis med turkisk yoghurt, keso, bär/frukt, fröer och kokosflakes. Inget tillsatt socker.
Ge bort ett fika eller glassupplevelse till någon du gillar! Köp presentkort till födelsedag, morsdag eller som tack-gåva! Perfekt till dem som har det mesta eller bara älskar att fika på stan. Då får den kräsne bestämma själv vad fikat blir! 😉
Kortet gäller ett år från inköpsdatum. Minsta beloppet är 50kr men du kan såklart köpa presentkort på större valfritt belopp. Du kan beställa härifrån hemsidan också och då har vi ”färdiga” belopp och alternativ upp till 500kr.
Eventuell rabatt för köp från hemsidan gäller mat eller fika.
Välkommen in på lunch eller en matbit -när som helst under dagen. Hos oss hittar ni goda, lättare rätter som passar bra både till lunch och middag.
Vi serverar Pasta med olika tillbehör, Tacotallrik med nachochips och Belgiska Våfflor
Vi har även mindre portioner för de som är yngre eller den som bara vill äta mindre mängd mat.
Läs mer om vår lunch och varma rätter
Vi gillar sötsaker och vi tror på det goda svenska fikat som enkelt beskrivet kan vara en kaffe med en kanelbulle, chokladboll eller något annat gott…gärna tillsammans med vänner och familj.
Hos oss hittar du många klassiska godbitar och bakverk som marsipanrulle(dammsugare), biskvi och tårtbitar men även cheesecakes, chokladtårtbitar och rawfood. Utbudet varierar lite beroende på säsong men också från vecka till vecka. Vi hoppas att du alltid ska hitta något gott som passar dig!
Våra goda bakverk kommer från utvalda bagerier och konditorier för att kunna erbjuda dig som gäst bästa möjliga upplevelse. Edmarks Bageri är en av våra lokala samarbetspartners och en annan är RAW FOR GOOD som håller till i Umeå.
Vi vet att det är många som har allergier av något slag. Därför har vi alternativ som kan passa de flesta. Vi har allergenerna utskrivna på kakor och godbitar så det är lätt att se vad du kan äta! Kolla med oss så hjälper vi dig att hitta rätt bland godsakerna om du har problem med att hitta.
Vi säljer handgjorda praliner från Skule Choklad. Otroligt vackra och goda praliner.
Tre färdiga varianter med macka, dryck och en söt sak, till ett lite bättre pris!
Notera om ni har önskemål om ost eller skinka på frallorna. Det går bra att byta ut juicen mot kolsyrat vatten också, vi drar av på priset i kassan.
Köp gärna till fler mackor eller sötsaker. Om du tar med kaffetermos hemifrån så kan du fylla den med nybryggt kaffe för en liten slant.
Priset på fikapåsarna är rabatterade mot ordinarie styckpriser och gäller när man köper med sig. Gå in på onlinemenyn (länk här nedanför) där ni kan beställa antal påsar ni önskar. Det går bra att ringa oss på 0660-14084 också.
Som ni kanske förstår så älskar vi glass! Glassbaren är fylld med finaste glass från SIA Glass.
Glassen är gjord på färsk svensk grädde och råvarorna kommer från vårt avlånga land, det gillar vi! SIA Glass har fokus på kvalitet, njutning och den goda smaken!
Välj några kulor i bägare eller våffla och kombinera med topping, strössel, grädde och godisbitar!
Läs mer om vår glass med olika glassdesserter, frozen yoghurt, frozen fruit och se fler bilder! Sommardröm är desserten du ser här! 🙂
Beställ Online
Du kan beställa take away här på hemsidan. Gå in på meny på knappen här till höger. Notera att sortimentet vi erbjuder online är något mindre än i caféet. Du kan också ringa in din beställning för hämtning på 0660-140 84.
Vi kan mackor! 🙂 Välkommen in på en macka eller så får du gärna köpa med dig mackor till jobbet eller äventyren utomhus!
Vi har den klassiska räkmackan, frallan och så klart vår specialitet – Pepparmackan- men också mackor att grilla. Läs mer om våra mackor och hitta din favorit!
Testa någon av våra goda matiga sallader! Köp med till äventyren utomhus och kombinera med en fikapåse så har du fixat både fikat och maten!
Vi har caesarsallad med kycklingfilé eller handskalade räkor, laxsallad med varmrökt lax och sallad med oumph.
Här kan du läsa mer om våra sallader.
Fikapåsar
Vi har fikat till picknicken, välj bland olika storlekar och innehåll!
Chokladbit och servett skickas med i alla påsar! Se mer på onlinebeställningssidan och beställ där. Gå in på onlinemenyn för att läsa mer! 🙂
*Drycken öppnas med kapsylöppnare, har du inte det så kan du byta drycken till någon annan!